Z uwagi na szerokie zastosowanie z roku na rok wykorzystywane są w coraz większej liczbie warsztatów oraz różnego rodzaju zakładów przemysłowych. Maszyny sterowane numerycznie pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej precyzji, wydajności oraz szybkości pracy. Dzięki temu doskonale sprawdzają się np. do produkcji seryjnej. Niemniej jednak, w celu długotrwałego i bezproblemowego działania wymagają zarówno okresowej, jak i bieżącej konserwacji. Zastanawiasz się, jak prawidłowo dbać o obrabiarkę CNC? Zapraszamy do lektury.
Fachowa obsługa obrabiarki CNC
Każda maszyna sterowana numerycznie powinna być odsługiwana zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta. Ponadto, jej obsługa powinna odbywać się przez odpowiednio wyszkoloną do tego osobę. Operator musi posiadać niezbędną wiedzę umożliwiającą prawidłowe i sprawne korzystanie z maszyn. Każda osoba zainteresowana obsługą tego rodzaju maszyn musi przejść liczne szkolenia techniczne. Obejmują one nie tylko zagadnienia z typowo praktycznej obsługi urządzenia, ale również jego konserwacji i BHP.
Jaką wiedzą powinien dysponować operator? Musi znać m.in. szczegóły dotyczące:
- technologii sterowania obrabiarek CNC
- sterowania numerycznego
- technologii komputerowej
Warto jednak dodać, że obsługa każdej maszyny może się różnić w zależności od konkretnego modelu maszyny. Wszystkie informacje zwykle dostarcza producent.
Kompleksowa konserwacja obrabiarki CNC
Nowoczesne maszyny mogą osiągnąć optymalne rezultaty tylko przy zachowaniu bieżącej i okresowej konserwacji. Proces ten pomaga także w przedłużeniu żywotności urządzenia oraz eliminacji potencjalnych napraw, które bywają kosztowne. Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy regularnie wymieniać zużyte części maszyny. Dzięki temu niwelujesz możliwość wystąpienia przestojów w produkcji w Twoim zakładzie. Ponadto, poleca się wykonywanie profesjonalnych przeglądów serwisowych obrabiarek CNC. Przeglądy obejmują kontrolę poszczególnych części i zespołów funkcyjnych maszyny. Kolejnym elementem konserwacji jest wymiana wszystkich filtrów oraz wentylatorów. Do tego dochodzi kontrola wrzeciona, ocena stanu łożysk, ilości smaru itp.