Jak powinno wyglądać stanowisko do obróbki CNC?

Nowoczesna technologia doczekała się szerokiego zastosowania w przemyśle. Na stanowisku do obróbki CNC mogą powstawać różnego rodzaju narzędzia, części czy urządzenia – możliwości są niemalże nieograniczone. Niemniej jednak w branży przemysłowej w celu zachowania bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnienia efektywnej i ciągłej pracy konieczne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań. Przykładowo, czy znasz wszystkie niezbędne warunki, które powinno spełniać każde stanowisko służące do obróbki metali CNC? Jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

Czym właściwie są maszyny CNC?

Są to zaawansowane urządzenia nazywane również obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Dzięki układowi sterowania numerycznego maszyny pozwalają zwiększyć wydajność oraz zoptymalizować procesy w zakładach przemysłowych. Wyposażone w specjalne oprogramowanie, umożliwiają precyzyjne sterowanie procesem obrabiania. Inne zalety tej metody to obniżenie kosztów, wysoka precyzja i szybkość wykonywania robót, a co za tym idzie, oszczędność czasu i zmniejszenie strat materiału do minimum. Więcej o tej technologii przeczytasz w innym artykule dostępnym na naszej stronie internetowej.

Opis stanowiska do obróbki CNC

Każdy, kto działa w przemyśle, wie jak wymagająca potrafi być specyfika tej branży. Kluczowe są nie tylko odpowiednio ustawione, ale również właściwie zabezpieczone maszyny. Należy wziąć pod uwagę zarówno zabezpieczenie mechaniczne, jak i tzw. softwarowe, związane z oprogramowaniem zainstalowanym w maszynach. Kroki te są konieczne w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa na stanowisku. Dodatkowo mają one pozytywny wpływ na efektywność wykonywanej pracy w danym przedsiębiorstwie.

Kolejnym ważnym elementem bezpieczeństwa jest certyfikowane ogrodzenie. Najczęściej stanowisko CNC znajduje się za nadzorowanymi drzwiami serwisowymi, które skutecznie uniemożliwiają przejście nieodpowiednim osobom. Natomiast specjalistyczne bariery fotoelektryczne zabezpieczają przed nieautoryzowanym wejściem do strefy robota. Należy także pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP, które dbają o bezpieczeństwo wszystkich pracowników.