CNC – co oznacza ten skrót?

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, to najpopularniejsze polskie tłumaczenie, które kryje się za skrótem CNC, Computerized Numerical Control. Jest to termin używany każdego dnia w wielu branżach i dziedzinach przemysłu, ale nie tylko. Obróbka materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń i maszyn pozwala na szybkie, precyzyjne oraz wysoce powtarzalne wykonanie nawet najbardziej złożonych kształtów, dzięki czemu jest niemalże wszechobecna. Dowiedz się więcej o tej innowacyjnej technologii.

CNC – co to?

Komputerowe sterowanie numeryczne to termin, który zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów sterowanych komputerowo, takich jak:

  • frezarki
  • tokarki
  • elektrodrążki
  • wtryskarki
  • szlifierki

Cały proces obróbki składa się z fazy projektowania, przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn oraz właściwego wykonania.

CNC – zastosowanie

Wykorzystywana jest do tworzenia niezwykle precyzyjnych elementów z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej obejmuje to m.in. metale, drewno, tworzywa sztuczne, a nawet szkło oraz inne materiały. Nowoczesna technologia stosowana jest w wielu sektorach przemysłu i nie tylko. Maszyny używane są w przemyśle motoryzacyjnym, elektronice, branży budowlanej i sanitarnej, przetwórstwie tworzyw sztucznych oraz w branży reklamowej i modelarskiej, a nawet przy produkcji sprzętu sportowego i turystycznego. Innymi słowy, wszędzie tam, gdzie ceniona jest precyzja, wysoka powtarzalność i szybkość obróbki.

Zalety obróbki CNC

Zastosowanie innowacyjnych układów CNC pozwala na uzyskanie pożądanych długości, form i kształtów materiałów w krótkim czasie, nieporównywalnym do pracy ręcznej. Nowoczesna metoda pozwala zatem obniżyć koszty, a zarazem zwiększyć wydajność pracy w firmach produkcyjnych. Gotowe wyroby są powtarzalne i identyczne, co znacznie niweluje ryzyko wystąpienia błędów. Co więcej, komputerowo sterowana maszyna wie, jak wykonać cięcie, by nie tylko nie popełnić błędów, ale również zaoszczędzić jak najwięcej materiału. Dodatkowym atutem technologii jest również precyzja, która jest nie do osiągnięcia w porównaniu z innymi, przestarzałymi technologiami.